Coming Soon Phone Numbers

دوربین مداربسته


گروهي از محققان موفق به توليد نرم‌افزاري براي دوربين‌هاي مداربسته شده‌اند كه نسبت به كليه حركات انسان حساس است و مي‌تواند آن را از حركت‌ ديگر اشياء و اجسام مجزا كند.

به نقل از اينفورميشين‌ويك، دوربين‌هاي ديجيتالي امنيتي از جمله ابزارهايي هستند كه اين روزها به صورت گسترده در شركت‌ها و ادارات مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند و مديران سعي مي‌كنند از طريق آن‌ها رفتار كليه كارمندان خود را زير نظر بگيرند. اين دوربين‌هاي ديجيتالي به‌گونه‌اي طراحي شده‌اند كه نيازمند حضور فيزيكي شخص براي تصويربرداري نيستند و به همين دليل مي‌توانند به صورت خودكار وظايف خود را انجام دهند. اما گروهي از محققان آمريكايي به تازگي موفق به ساخت نرم‌افزار جديدي براي اين دوربين‌ها شده‌اند كه مي‌تواند قابليت آن‌ها را افزايش دهد. اين گروه از محققان كه پيش‌تر در شركت پالم فعاليت مي‌كردند و هم‌اكنون شركت Vitamin D را تاسيس كرده‌اند، موفق به توليد نرم‌افزاري شده‌اند كه نسبت به كليه حركات انسان حساس است و مي‌تواند آن را از حركت‌ ديگر اشيا و اجسام مجزا كند. اين نرم‌افزار كه مخصوص دوربين‌هاي ديجيتالي مداربسته و امنيتي ساخته شده مي‌تواند براي نجات افرادي كه در فجايع طبيعي نظير زلزله‌ها زير آوار مانده‌اند نيز مورد استفاده قرار گيرد. اين نرم‌افزار كه قابليت نصب روي رايانه‌هاي مبتني بر ويندوز و مك را دارد، به‌هنگام تشخيص كوچك‌ترين حركات انساني يك هاله زرد دور آن مي‌كشد و مي‌تواند رفت و آمد هر يك افراد از مكان خاص به مكان ديگر را مشخص كند. اين نرم‌افزار با دوربين‌هاي ديجيتالي IP سازگاري و حتي وب‌كم‌هاي ارزان‌قيمت معمولي سازگاري دارد.

همچنین محققان دانشگاه پورتس موث در انگلستان موفق به طراحي اولين دوربين مداربسته باهوش جهان شدند كه در صورت دريافت سر و صدا قادر است منبع توليد صدا را شناسايي كرده و به سمت آن برگردد.

به نقل از IT Vibe، اين سيستم پيشرفته كه با كمك رايانه هاي قدرتمند هدايت مي شود به گونه اي برنامه ريزي شده كه در صورت تغيير در وضعيت منابع صوتي محيطي به سرعت و در عرض 300 هزارم ثانيه به سمت منبع صدا برمي گردد.
دوربين مداربسته مذكور تا بدان حد هوشمند است كه حتي به افزايش همهمه، تند شدن صداي پا و شكسته شدن شيشه نيز واكنش نشان مي دهد. در ادامه اين دوربين مي تواند تصاوير را براي ساعت هاي متمادي ضبط كند.
اين دوربين همچنين از طريق فعال كردن آژيرهاي صوتي به متصديان امور در مورد فعاليت هاي مشكوكي كه رصد كرده هشدار مي دهد و به آنان امكان مي دهد پليس را در جريان بگذارند.
در حال حاضر بيشترين تعداد دوربين هاي امنيتي مداربسته جهان در انگلستان نصب شده است
- دوربین های تحت شبکه را می توان بصورت Multi User و از راه دور دسترسی استفاده نمود. این عمل می تواند برای تماشای تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده و در هر زمانی انجام شود. همچنین از لحاظ مکانی نیز محدودیتی وجود ندارد و دسترسی Remote از هر شبکه ای و از طریق اینترنت امکان پذیر است.

امنیت انتقال تصاویر

- با استفاده از کلمات عبور مختلف و رمزگزاری های پیچیده و مسدود کردن IP های ناشناس از داده های دوربین های تحت شبکه محافظت می شود. علاوه بر این اطلاعاتی به تصاویر اضافه می شود که اصالت آن را به مراجع قانونی به اثبات برساند.

ثبت رخداد ها و تصویربرداری هوشمند

- اگر دوربین در تمام مدت فعال باشد، حجم تصاویر ضبط شده بسیار زیاد می شود. در دوربین های تحت شبکه می توان در زمان هایی که تصویر برداری مورد نیاز نیست فعالیت دوربین را متوقف نموده و تنها در زمان های لازم و یا بلافاصله پس از وقوع یک رخداد تصویر برداری را فعال کرد. اینگونه قابلیت ها در قالب نرم افزار دوربین براحتی پیاده سازی می شود.

- دوربینهای تحت شبکه توانایی تشخیص حرکت یا motion detection دارند. علاوه بر این امکان مدیریت آلارم با قابلیت تنظیم حساسیت و موقعیت حرکت در تصویر نیز وجود دارد. ورودی های I/O امکان وصل انواع سنسورهای مختلف اعم از دود و گاز را به دوربین میدهد.
مــعــایــــب دوربـیـــن هـــای تــحــــت شــبــکـه:

عملکرد در شبکه

- یکی از نگرانی‌های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین‌ مداربسته تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین های با رزولیشن بالا حجم زیادی از اطلاعات باید در هر لحظه در شبکه جا به جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می‌تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود. با این حال با استفاده از شبکه‌های گیگا بایتی و فیبر نوری می‌توان این مشکل را رفع کرد و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد.

محدودیت طول کابل

- داده‌ها بر روی کابل Cat5 دارای محدودیت مسافت تا ۱۰۰ متر است. با این حال با استفاده از Repeater میتوان این مسافت را افزایش داد.

این دو نوع دوربین مدار بسته از دو تکنولوژی متفاوت استفاده مینمایند. در دوربینهای آنالوگ تصاویر پردازش شده خود را از طریق کابل کواکسیال (آنتن) انتقال داده و کیفیت آنها بر اساس تیوی لاینTVLINE (خطوط افقی تشکیل دهنده تصویر بر روی صفحه تلویزیون) محاسبه میشود بطور مثال 480 تیوی لاین ولی در دوربینهای تحت شبکه IP CAMERA تصاویر را از طریق کابل شبکه کامپیوتری (دیجیتال) معمولاً کابل CAT5,6 انتقال داده و کیفیت آن بر اساس پیکسل محاسبه میشود به عنوان مثال 1.3 مگا پیکسل.
در ضمن دوربینهای آنالوگ CCTV جهت فرمان زوم ZOOM و یا گردش افقی یا عمودی هرکدام کابل مجزا باید کشیده شود در حالی که دوربینهای تحت شبکه IP CAMERA کلیه اطلاعات صدا، زوم، گردش عمودی و افقیPAN/TILT از طریق همان کابل شبکه انجام میپذیرد حتی در بعضی از مدلهای دوربین تحت شبکه ولتاژ مورد نیاز دوربین هم از طریق کابل شبکه به دوربین میرسد که POE خوانده می شود .
تفاوت دیگر این دو دوربین در طریقه دیدن و ضبط تصاویر آنهاست در دوربینهای آنالوگ جهت ضبط و مشاهده دوربینها از سخت افزارهای استند الون STANDALONE و یا کارتهای DIGITAL VIDEO RECORDER یا همانDVR باید استفاده نمود که نسبت به کانالهای ورودی تصویر و صدا و میزان فریم های ضبط در هر ثانیه هزینه بر خواهد بود ولی در دوربینهای تحت شبکه IP CAMERA از طریق یک نرم افزار که روی یک کامپیوتر نصب میشود ( در بعضی مارکها تا32 تصویر رایگان است ) ضبط تصاویر انجام میشود و جهت دیدین دوربین فقط نیاز به IP آدرس دوربین و USER NAME و PASSWORD میباشد بدون نیاز به سخت افزار واسطی.

IP Camera Viewer نرم افزاری است قدرتمند جهت نظارت بر دوربین های مدار بسته در محل کار و یا منزل شما. به کمک این نرم افزار می توانید سیستم نظارت کاملی بر مکان هایی که دوربین ها نصب شده اند داشته باشید و به راحتی آنها را زیر نظر داشته باشید. توسط این برنامه می توانید از طریق کامپیوتر خود به مشاهده زنده ویدئو از دوربین های USB یا IP بپردازید. با استفاده از این برنامه به راحتی و تنها از طریق ست کردن آی پی آدرس ها در نرم افزار در عرض چند دقیقه قادر خواهید بود تا بر تمامی دوربین های نصب شده در مکان های مختلف مانند منازل، ادارات، پارکینگ و ... نظارت دقیق داشته باشید. این برنامه قدرتمند می تواند با تنظیم کردن آی پی های مختلف به طور همزمان با 1500 دوربین در ارتباط باشد و شما می توانید آنها را مشاهده کرده و سرعت فریم ها،روشنایی،کنتراست و تمامی تنظیمات دوربین ها را به صورت جداگانه تغییر دهید. این برنامه قابلیت پشتیبانی از دوربین های Axis, Canon, D-Link, Foscam, Panasonic, Mobotix, Pixord, Sony, Toshiba, Vivotek و بسیاری دیگر را دارد.


دوربین های مداربسته هم مانند اکثر تجهیزات الکترونیکی دیگر ،در یک دامنه حرارتی خاص کار می کنند.اگر دمای محیط بسیار سرد یا گرم شود ، تصویر دوربین مداربستهدچار اختلال ، نویز و یا حتی قطعی کامل خواهد شد .مثلا دمای دوربین مداربسته در سرما نباید کمتر از ۲۵ درجه شود و با کاور های هیتر دار باید دمای دوربین به مقدار مجاز برسد .در تابستان ها، از طرفی گرمای محیط و از طرف دیگر حرارت ناشی از تابش نور آفتاب به بدنه دوربین مداربسته و یا کاور آن باعث میشود که قطعات الکترونیکی دوربین ، از حد مجاز گرمتر شده و مشکلاتی بوجود بیاید .

برای دفع حرارت بالای نور خورشید ، کارخانه های سازنده دوربین هایی با بدنه سان شیلد به بازار عرضه کرده اند .این دوربین ها دارای یک سایه بان و یا روکش هستند که با یک فاصله به بدنه پیچ شده است ، تا گرما کمتر به دوربین منتقل شود.یک هیت سینک یا شبکه ای مانند رادیاتور در زیر بدنه قرار دارد تا گرمای روی کاور را به زیر کاور هدایت کند و رادیاتور فلزی ،آنرا دفع نماید .در نتیجه گرما به بدنه دوربین و قطعات الکترونیکی آن منتقل نخواهد شد .

فن ها پس از مدتی گرد و غبار می گرفتند و نیاز به نظافت و یا تعویض داشتند.از طرفی منبع تغذیه دوربین های مداربسته باید به نحوی برنامه ریزی می شد که ،جریان مصرفی فن ها نیز تامین شود . اما با استفاده از کاور های سان شیلد و یا محافظ در برابر خورشید ، نیازی به استفاده از کاور های فن دار نیست.کاور ها ، ضد آب هستند .اما اگر به هر شکلی مقدار بسیار ناچیزی رطوبت به داخل کاور وارد شود ، توسط مواد مخصوص جذب میشود. این مواد باعث افزایش عمر قطعات الکترونیکی خواهد شد .

در گذشته نه چندان دور از فن هایی در کاور دوربین های مداربسته برای دفع حرارت و گردش هوا ، استفاده می شد . فن ها پس از مدتی گرد و غبار می گرفتند و نیاز به نظافت و یا تعویض داشتند.از طرفی منبع تغذیه دوربین های مداربسته باید به نحوی برنامه ریزی می شد که ،جریان مصرفی فن ها نیز تامین شود .
ساعت : 4:43 am | نویسنده : admin | دوربین مداربسته تهران | مطلب قبلی